Guess The Price: Grocery Items – Quizfactory – Fun Quizzes


Food Guess The Price Quizzes

Guess The Price: Grocery Items




Can you guess the correct price to these popular grocery items, without going over?

How much does one pound of ground beef cost?
$3.65
$2.65
$1.65
$4.65

Correct!

Wrong!

One bag of White Bread. (approx 20oz)
$2.99
$2.49
$1.99
$1.49

Correct!

Wrong!

Bacon (1lb)
$4.99
$4.79
$2.99
$5.99

Correct!

Wrong!

One gallon of 2% Milk
$0.99
$1.49
$2.89
$3.89

Correct!

Wrong!

Potatos (10lb bag)
$7.49
$8.49
$9.99
$6.99

Correct!

Wrong!

Sugar (5lb bag)
$2.89
$1.89
$3.89
$4.89

Correct!

Wrong!

Bananas (about 8)
$1.29
$2.29
$3.29
$2.99

Correct!

Wrong!

One dozen Eggs
$0.49
$3.49
$2.49
$1.49

Correct!

Wrong!

Boneless Chicken Breast (1.5lbs)
$1.99
$2.49
$4.49
$5.49

Correct!

Wrong!

Cheddar cheese (8oz)
$1.99
$2.99
$3.99
$4.99

Correct!

Wrong!

Share the quiz to show your results !

Sign up for our quizzes newsletter.

Ignore & go to results

Guess The Right Price: Grocery Items

I got %%score%% of %%total%% right

%%description%%

%%description%%

Loading...

See also  What happened in the news last week, the quiz 3-28-2022

Add Comment

Click here to post a comment